Euroclass: B-s1,d0 besorolással. Ez a létező legmagasabb tűzvédelmi besorlás fára.
ETA-18/0491
1020-CPR-010040116
A termék neve: UNIEPAL DREW AQUA KOLOR – tűzvédő, vízbázisú impregnáló lazúr-lakk
faanyagok és fa alapanyagú elemek felületére, kültéri és beltéri használatra.
Ez egy kiváló tűzvédő lazúr fára. Nem csak a legmagasabb tűzvédelmet tudja, de a színes, áttetsző bevonattól, nagyon szép lazúros marad a fa, mindez egy munkamenetben. Két nagyon vékony rétegben kell felhordani, mivel a kiadóssága kimagaslóan jó. 1 kg = 5 m2 fára elegendő. Egyaránt használható kültérben is és beltérben is. Az 1 m2 fára eső anyagköltség: közepes, az összes magyarországi fára alkalmas tűzvédő festékeket figyelembe véve.
Alkalmazás: Impregnáló lakk, alkalmazható hazai fa és fa alapanyagú építőelemek mint rétegelt lemez, forgácslap, OSB felületének tűzgátló védelmére és dekoratív festésére közhasználatú és lakóépületekben kültéri és beltéri használatra.
Az UNIEPAL DREW AQUA KOLOR impregnáló lakk olyan tetőrendszerekhez is alkalmazható, melyekben a tetőszerkezet fazsindelyből vagy deszkából készült.
Besorolás éghetőség szerint:
Az UNIEPAL DREW AQUA KOLOR lakkal minimum 200g/m2 mennyiségben bevont termékek, azaz minimum 12 mm vastagságú fa és OSB lapok éghetőség szerint Euroclass besorolást kaptak.(B-s1,d0)
Igény esetén -az anyagot beépítjük- mert értünk hozzá! Vagy tanácsot adunk a beépítéshez.
www.tűzvédelem.info
Összefoglaló javaslat, az Uniepal DREW Aqua Kolor, fára alkalmas- tűzvédő bevonatok felhordásáról
Minden tűzvédő anyag felhordása, a 45/2011.(XII.7)BM rendelet 12. szerint történhet ma Magyarországon.
Ennek alapján, szakszerű felhordásért, a kivitelező a felelős.
Az Uniepal drew aqua kolor tűzvédő bevonat az alábbi jellemzőkkel rendelkezik:
Vizes hígítású, beltéri és kültéri tűzvédő bevonat fára: B-s1,d0 a tűzvédelmi besorolása. 200 g/m2 anyagnak kell a felületen lennie. Szórással, mázolással, kenéssel és hengerrel lehet, mint fizikai lehetőség – felhordani.
Sűrűsége: 1,02±3%.
Gyakorlatban, a világos (színtelen) fenyő kivételével, a 2x-i mázolást célszerű alkalmazni. Rétegebnként 100 g/m2-t. Az ecsetelés fő oka, hogy lazúros pigmenteket tartalmaz az anyag. Minden lazúros szín esetén – főleg, ha az első bevonat – szükséges a fa rostjaiba, szálirányban bedolgozni a pigmenteket. Bármilyen kis megfolyás (amennyiben felületes a kivitelezés ) későbbiekben esztétikai problémát okozhat.(Színegyenetlenség).
Ez nem tűzvédelmi probléma, ez minden lazúros festékre jellemző esztétikai kérdés.
Hígítani nem szabad és nem is szükséges. Színtelen változatnál, ha szórásos felhordást alkalmaznak, min 20-25% szórási veszteséggel kell számolni. (Gyakorlatilag ennyivel több anyagot kell vásárolni.)
Uniepal drew aqua kolor anyagok hajlamosak a leülepedésre, ezen belül a színtelen (világos fenyő) különösen. Ezért minden felhasználás előtt sokáig és nagyon alaposan fel kell keverni! A doboz alján leülő kőpor jellegű anyag normális, ezt kell felkeverni minden munka kezdés előtt.
Uniepal drew aqua kolort tiszta, szennyeződéstől mentes fára lehet felhordani. Festés után 1 napig ne érje nedvesség, eső, hó a felületet. Javasolt felhordási hőmérséklet:
+5 C⁰ és + 30 C⁰ mely a fa felületi hőmérsékletére és a környezeti hőmérsékletre is vonatkozik. Lazúros anyagnál a túl magas hőmérséklet egyenetlen száradást (színdifferenciát) okozhat. Őszi reggelen és kora őszi estén történő festés esetén figyelni kell az esetleges harmatpontot, amikor a fa felületén nedvesség csapódik ki. A festést ilyenkor ne végezzük, várjuk meg a fa száradását. Frissen festett felületet egyszerű módon takarjuk le, hogy a környezetből nedvesség kicsapódást elkerüljük, az említett esetekben. Második réteg 3-6 óra elteltével vihető fel.
Ecset és edények elmosása vízzel történik.
Még egyszer kiemelten javasoljuk az ecsetes felhordást, a szórási veszteség, valamint a lazúr pigmentjeinek fentebb leírt okai miatt.
Fenti leírtak betartása elsősorban esztétikai kérdés, mely a tűzvédelmet nem befolyásolja. Korrekt tűzvédelmet a 200 g/m2 Uniepal bevonat adja.
Magyarországi engedély:
ETA-18/0491
Az UNIEPAL tűzvédő bevonatot kenje közvetlenül a fára, a jó tapadás megvalósulása érdekében!!
Figyelem! Gyártói nyilatkozat.
Az Önök által megvásárolt lakk speciális termék, fafelületek tűzvédelmének biztosítására, valamint fa- és fa alapú felületek dekoratív kivitelezésére lakó- és középületekben külső és belső alkalmazásra. A speciális lakkok használata (nagyon fontos) megbízható felület előkészítést igényel az Uniepal-Drew Aqua Kolor lakk alkalmazása előtt. Termékünk használata kötelezi a vásárlót a Gyártó által előírt alkalmazási utasítások betartására. A tűzvédelmi bevonattal ellátott fafelületeket és faalapú anyagok felületét alaposan meg kell tisztítani festés előtt, repedések és lyukak nem lehetnek rajta, biológiai korróziós forrásoktól és a túlzott gyantásságtól mentesnek kell lennie. A fa megfelelően kiszárított kell, hogy legyen, szükséges nedvességtartalommal. A felület sima, tiszta, hámlásmentes és olajmentes legyen. Figyelmet kell fordítani arra, hogy a fa csiszolása mindig a szálak irányában történjen. A megfelelően előkészített felületre a gyártó 200 g/m2 festék felvitelét javasolja vékony rétegekben.
Hangsúlyozni kell, hogy az alacsonyabb mértékű felhasználás nem biztosítja a megfelelő tűzvédelmi feltételeket, ugyanakkor a vastag réteg alkalmazása is káros hatással van a védett bevonatra. A megadott mennyiségű lakk, azaz 200 g/m2 az optimális mennyiség, amit sok tűzállósági vizsgálat, tűzvédelmi osztályba sorolás, a lakkréteg öregítési vizsgálatai, a gyártó által ajánlott mennyiség és a termék tanúsítványából eredő követelmények igazolnak.
A gyártó szintén javasolja, hogy folyamatosan vizsgálják a védett felületet a lakkréteg folytonosságának ellenőrzésére. A védett felület hámlása, megrepedése, a vízszintes rétegek szétválása mechanikai változásokat okoz a fa szerkezetében, ami a lakkréteg törését, leválását és lepergését okozza a fa alapanyagról. Ha hagyjuk a fán a karcolatokat, a fa szerkezetében a repedéseket, azok időjárási körülmények káros hatását segítik elő, és rontják a festék felületének minőségét és kinézetét.
Gyártóként mi vagyunk felelősek az általunk gyártott termékek minőségéért, fizikai és kémiai paramétereiknek a követelményeknek való megfeleléséért, de nincs hatásunk a felhasználásuk megfelelőségére, a felület előkészítésére a kivitelezett munkák módjára